התאמת וילונות לחלונות הבית

בבואנו להלביש את הבית ולעצבו בעזרת וילונות, חשוב למפות היטב את הצרכים, ההעדפות והעיצוב הכולל הרצוי, על מנת לתת את המענה הטוב ביותר.
התוצאה הסופית שנקבל בעזרת הלבשת הבית עם וילונות תלויה מאוד בבדים הנבחרים, בסוגי התפירה, באביזרים הנילווים ובמאפיינים נוספים של הוילונות.
הלבשת הבית עם וילונות מאפשרת לנו לשמור על איזון בין הפאן העיצובי ובין הפרקטיות הדרושה לנו בחיי היום יום.

סוגי וילונות

וילונות נחלקים לשלוש משפחות עיקריות:

וילונות רומאיים – אלו הם וילונות המאופיינים בקווים ישרים, אשר נפתחים ע"י איסוף הבד כלפי מעלה, בעזרת מנגנון שרשרת הנמצא באחד מצידי הוילון. וילונות רומאיים קלאסיים מאופיינים בחפים, אשר עוברים לרוחב הוילון, ומשלימים את המראה של הקווים הישרים. ניתן ליצור גם וילונות רומאיים במראה רך ורומנטי יותר על ידי השמטת החפים. וילונות אלו נקראים וילונות רומאים רכים.

וילונות הסטה – אלו הם וילונות הנפתחים ע"י הסטתם הצידה. ישנם סוגי תפירה רבים אשר משפיעים על מראה וילונות אלו. סוגי התפירה השונים של וילונות הסטה נבדלים זה מזה בעיקר בתפירת ראש הוילון, דבר המשפיע על המראה הכולל של הוילון ועל דרך נפילת הבד שלו. סוגי התפירה העיקריים הנפוצים בוילונות הסטה הם: וילונות קונטרה פאלד, וילונות סרט כיווץ, וילונות עם כרבולת, וילונות השחלה, ווילונות גלים.
וילונות הסטה מתאפיינים במראה רומנטי ומרשים אשר נובע בעיקרו מנפילת הבד ומעוצמתו.

מוצרי הצללה – אלו הם וילונות שבאים לתת מענה פרקטי בעיקר ולשמש כרקע בעיצוב הכולל. ברמה הפרקטית מוצרי הצללה מאפשרים האפלה מלאה או הצללה, בהתאם לבד הנבחר. הסוגים העיקריים של מוצרי הצללה הם: גלילות האפלה / הצללה, וילונות ונציאניים, וילונות סטרייפ (סאן סטריפ, זברה) ווילונות דואט ופליסה

התאמת וילונות לצרכים ולעיצוב הכולל

התאמת וילונות נכונה דורשת שילוב בין צרכי העיצוב והאווירה שאותה רוצים ליצור ובין הצרכים הפרקטיים הנדרשים.
ברמה הפרקטית, ניקח בחשבון את כמות האור הנכנסת לחלל ורמת ההצללה שאנו רוצים ליצור. לעיתים נשלב כמה וילונות באותו פתח על מנת לתת מענה מיטבי לצרכים העיצוביים והפרקטיים. דוגמה טובה לכך היא כאשר אין תריסים ומשלבים פיתרון האפלה (למשל בעזרת גלילת האפלה) כוילון אחורי ומענה עיצובי בעזרת וילון הסטה רומנטי אשר מסתיר את גלילת ההאפלה.
ברמה העיצובית ניקח בחשבון את סגנון העיצוב של החלל. בחירת בד הוילון תשפיע רבות על המראה הכולל של הוילון ולכן יש לשים דגש רב על בחירת בד אשר יתאים לסגנון הרצוי.
ההחלטה לגבי סגנון תפירת הוילון תשפיע גם היא בצורה משמעותית על המראה הכולל. לרוב נבחר בוילונות רומאיים כאשר נרצה מראה מודרני או משרדי. בנוסף וילונות רומאיים נותנים מענה מצוין וטבעי כאשר הוילון אינו מגיע עד הרצפה ומסתיים בקו התחתון של החלון.
כאשר נרצה להעניק רכות ורומנטיות לחלל, נבחר בדרך כלל בוילונות הסטה. לרוב, וילונות הסטה יגיעו עד הרצפה, דבר אשר מאפשר לקפלים ולנפילת הבד להקנות את המראה הרך הרצוי.