זכוכית צבעונית לחלונות להשגת עיצוב מיוחד

זכוכית היא חומר גלם שימושי להפליא, והיא מהווה חלק בלתי נפרד מפריטי ריהוט רבים ובהם דלתות, חלונות, מעקות, גדרות, שולחנות, שידות ועוד ועוד. זכוכית שאינה שקופה לחלוטין אל איש בה צבע כבר משדרגת כל פריט והופכת אותו ליצירת אמנות שמרשימה את כל מי שנחשף אליה ובפרט מדובר בזכוכית צבעונית לחלונות.

זכוכית כמעשה אמנות

הדוגמה הטובה ביותר לשימוש בזכוכית כמעשה אמנות היא אמן הזכוכית דייל צ'יהולי, שרבבות נהרו לתערוכותיו בארץ, ואשר מפסל בזכוכית גופים אמורפיים יפהפים בעזרת זכוכית מנופחת בשלל צבעים. אם בעבר תורת הנפחות הייתה עוברת מדור לדור, הרי שבימינו כבר מדובר בתורה של ממש וצ'יהולי למשל סיים את לימודי עיצוב הפנים, האדריכלות וניפוח הזכוכית שלובאוניברסיטת וושינגטון שבעיר סיאטל. בנוסף הקים צ'יהולי, שכנראה מעוניין לשמר ולטפח אתתרבות היצירה בזכוכית, את פילצ'וק, בית ספר לזכוכית הנמצא בארצות הברית.

בארץ צ'יהולי הציג את האמנות המדהימה שלו במשך שנה במגדל דוד בירושלים. הייתה זותערוכת פסלי זכוכית שנקראה "צ'יהולי באורות ירושלים 2000", ובה הציג האמן את הדרך הזכוכית מלאת צבע מקבלת ממדים חדשים ומראה שונה בזכות תאורה אמנותית שנופלת עליה.ב-2010 שב צ'יהולי לישראל והפעם עם יצירות זכוכית חדשות לתערוכה מתמשכת ומצליחהבגלריה ליטבק.

 

עבודותיו שהציג צ'יהולי בארץ משכו קהל רב והוכיחו מעל לכל ספק שהישראלים אוהבים זכוכית בכלל וזכוכית צבעונית מעוצבת בפרט, וכמובן שלזכוכית מעוצבת לחלונות שמור מקום של כבוד בתרבות היהודית – יהודים אהבו תמיד את אמנות הוויטראז' ודוגמה אחת מיני רבות היא האמן מארק שאגאל. יצירתו המפורסמת חלונות שאגאל, המקשטת את חלונות בית הכנסת בבית החולים "הדסה" שבירושלים, מתעדת את שנים-עשר השבטים ומושכת אליה תיירים מחוץ ומפנים המגיעים במיוחד כדי להתרשם מחלונות הזכוכית הצבעונית הווירטואוזיים של האמן. הבשורה בתחום עיצוב הפנים העכשווי היא הכנסת הוויטראז' לבתים הפרטיים. אז אולי זה לא יהיה שאגאל, אבל מובטח לכם שגם אתם יכולים לרכוש חלונות זכוכית צבעוניים רבי רושם שיותירו את כל מי שנכנס אליכם הביתה פעור פה.

זכוכית צבעונית – להחדיר לבית אור חדש

כאמור השימוש בזכוכיות צבעוניות כיום חורג מתחומי האמנות וחדר זה מכבר אל תחומי היומיום השימושיים: זכוכיות צבעוניות יכולות לקשט גם את חלונות, דלתות או רהיטי ביתכם, וכל מי שמבקר בתערוכות לעיצוב הבית או גולש באתרים למכירת חלונות ודלתות, למשל, מגלה היצע גדול ומרשים של פריטים עשויי זכוכית צבעונית. בין השאר אפשר ואף מומלץ להכניס לבית או לדירה המעוצבת דלתות זכוכית, מקלחונים מזכוכית, ואפילו לשלב זכוכית בעלת גוונים מרשימים בחיפוי קירות.

אולם הפריט המרשים ביותר במסגרת עיצוב הבית הוא חלונות זכוכית צבעונית, שיכולים להיות עשויים מזכוכית בצבע אחיד או כזו המעוצבת כוויטראז' – אמנות שעושה שימוש בטכניקות שונות על-מנת לחבר זכוכיות צבעוניות ולייצר מהן מוצר שלם וצבעוני המתאפיין לרוב בכך שמופיעים בו ציורים או גופים גאומטריים.

כל בית שבו נבחר לזגג חלון אחד או יותר בזכוכיות צבעוניות זוכה לאלמנט קישוטי-תכשיט נוסף, ובפרט נראות יצירות אמנות אלה מרשימות כשאור טבעי חודר דרכן אל חלל הבית וצובע את קירות המבנה בצבעוניות מרגשת.זכוכית צבעונית

איך מייצרים זכוכיות צבעוניות?

הזכוכית שבה נעשה שימוש כיום מורכבת לרוב מחול, סודה וגיר, המייצרים כשלעצמם זכוכית שקופה.

כאשר מייצרים זכוכית צבעונית מוסיפים לתערובת הבסיס מלחים או תחמוצות. למשל, הוספת תחמוצת נחושת מעניקה לזכוכית גוון כחול, תחמוצת ברזל מסוג מסוים תייצר בזכוכית גוון ירוק, הוספת יון ניקל יכולה לברוא גווני כחול, סגול או שחור, ואילו יון כרום שיתווסף לזכוכית השקופה יספק לה גוון ירוק כהה (השימושי בהרבה בקבוקי יין עשויי זכוכית). צבע הזכוכית, אגב, תלוי ומושפע מיכולתה של הזכוכית לבלוע אור.