כל מה שצריך לדעת על מעקות לבריכה

לא מעט ישראלים הגשימו בשנים האחרונות את אחד החלומות היותר גדולים שלנו, בית עם בריכה פרטית. מה שהיה פעם נחלתם של בני האלפיון העליון בלבד הפך לפריט רווח יחסית, הן בזכות ירידת המחירים בתחום הבריכות והן בזכות העלייה במודעות לחשיבותה של איכות החיים והרצון ליהנות אצלנו במרחב הפרטי מכמה שיותר אפשרויות (קולנוע ביתי שלפעמים אף זוכה לחדר הקרנה משוכלל משלו הוא דוגמה נוספת). מעקות הם תוספת הכרחית לבריכות, ועל-מנת לבחור נכון מעקות לבריכה כדאי להקפיד על הפרמטרים הבאים:

לא מתפשרים על בטיחות

הסיבה להוספת המעקה לבריכה היא כמובן בטיחותית: למי שיש לו ילדים בבית מן הסתם אין בכלל צורך להסביר עד כמה קריטי קיומו של מעקה, אבל גם למי שאין ילדים או שילדיו כבר גדולים מומלץ בחום להתקין מעקה – שהרי אף פעם אי אפשר לדעת מי מגיע להתארח וחבל להיות במתח כל פעם שמגיעים אליך אורחים עם ילדים קטנים שבהיעדר חציצה מוחלטת בינם לבין הבריכה וברגע אחד של היסח הדעת מצד הוריהם עלולים ליפול לתוכה.

כמובן שאין די בהוספת המעקה, אלא יש לוודא כי גם הוא עצמו בטיחותי לחלוטין: אם למשל בוחרים מעקה זכוכית לבריכה יש לוודא כי מדובר בזכוכית מחוסמת או זכוכית טריפלקס (בדיוק כפי שבעת בחירת דלת זכוכית יש לוודא כי מדובר באחת משתי אופציות אלה). טריפלקס היא זכוכית המורכבת משתי שכבות של זכוכית וביניהן שכבה נוספת של פוליויניל אשר גם מצמיד את שתי שכבות הזכוכית זו לזו וגם תורם חוסן של ממש לתוצאה הסופית.

מעקות זכוכית לבריכה על הגג במלון אינדיגו עם דופן אקריליק

גם אם זכוכית טריפלקס סופגת חבטה עזה ברוב רובם של המקרים היא לא תתנפץ לרסיסים כי אם תיסדק בלבד, כך שהיא מספקת רמת בטיחות גבוהה במיוחד – מרכיב קריטי שכן אם למשל ילדים משחקים בקרבת הבריכה ומתוך חדוות המשחק רצים ומתנגשים במעקה לא צפויה להם סכנה. גם זכוכית מחוסמת היא פיתרון בטיחותי, שכן מדובר בזכוכית שחוממה בטמפרטורה של לא פחות מ-700 מעלות ואז קוררה במהירות כך שהפכה לגמישה מאוד וחזקה מאוד. זכוכית זו מתנפצת לרסיסים קטנטנים ועל כן פחות מסוכנים מהשברים ה"רגילים" הגדולים יחסית, והיא מיועדת בעיקר למוסדות ציבור אבל גם למטרות פרטיות ניתן לעשות בה שימוש אם משלבים אותה בתוך זכוכית בידודית.

 

>> למידע נוסף בנושא בריכות שחיה לחץ כאן <<

החומרים שמהם יוצרים מעקות לבריכה

חומרי הגלם העיקריים לייצור מעקות לבריכה הם ברזל, אלומיניום וכאמור זכוכית. העץ, שמשמש למגוון רחב של מטרות – שולחנות, שידות, דקים, פרגולות, חיפוי קירות בעץ, ארונות ועוד ועוד – פחות מתאים למעקה לבריכה בשל הלחות ששוררת באוויר באזור הבריכה והרטיבות המתמדת סביבה שמהוות אויבות טבעיות לעץ (אלא אם כן הוא איכותי במיוחד, אבל אז מחיר המעקה יהיה גבוה למדי).

מעקה זכוית למטבח של שבירו זכוכיות בע''מ

הברזל מקנה למעקה מראה מסיבי וניתן גם לשלב בו פיתוחים ועיטורים שונים שהופכים אותו לאמנותי משהו, אם כי הוא מחייב תחזוקה יחסית רבה. האלומיניום משדר ניקיון וקלילות, ואילו לזכוכית מספר יתרונות משמעותיים: מעבר מלא של אור, עמידות גבוהה במיוחד, תחזוקה שוטפת פשוטה ובעיקר שקיפות מלאה שהופכת את המעקה לנוכח-לא נוכח ובכך מאפשר למקד את מרב תשומת הלב בבריכה עצמה.

מהו הגובה האופטימלי?

סוגיה חשובה נוספת כשמחפשים מעקות לבריכה היא הגובה האופטימלי של המעקה – מצד אחד לא נרצה מעקה נמוך מדי שכן אז פעוטות יוכלו לטפס מעליו. מצד שני מעקה גבוה יתר על המידה עלול ליצור תחושת מחנק סביב הבריכה. כדאי להתייעץ עם אנשי המקצוע בתחום התקנת המעקות על-מנת למצוא את המימדים האופטימליים עבור הבריכה הספציפית שלכם.