בחירת מעקות למדרגות בבית

בעלי בתים אשר להם יותר מקומה אחת מכירים היטב את גרמי המדרגות שמובילים מקומה אחת לקומה השנייה ואף ליותר קומות בבית. למעשה הם ויתר בני השפחה עולים ויורדים במדרגות הללו השכם והערב כך שמצטברים להם אינספור שימושים יומיים במדרגות הללו. כל מי שמתגורר בבית כזה מבין שיש להקפיד המיוחד שהמדרגות הללו יהיו בנויות היטב, שיהיו רחבות ונוחות, שהגובה שלהן יהיה נוח לטיפוס המתמיד ושמוטב שלא יהיו עשויות או מחופות בחומר חלק מדי שעלול, ברגעים של חוסר זהירות ותשומת לב, לגרום למעידות ולנפילות, חלילה. כל אלו הם הצדדים הפונקצונאליים והתפעוליים הכרוכים בעובדה שבביתכם יש צורך בגרם מדרגות. ואולם האם התייחסתם אי פעם אל המדרגות שבביתכם כאל אופציה עיצובית מעניינת?

המדרגות כאלמנט עיצובי

חשבו על כך – באמצע ביתכם ניצב למעשה גוף גדול ומשמעותי שהשקעה מחושבת תוך התייחסות רצינית למראה שלו עשויה להכניס יופי וסטייל לביתכם. מעקות פנים מעוצבים מהווים את אחת הדרכים הבטוחות להעניק לגרם מדרגות פנימי בבית לוק מיוחד ומסוגנן שיוסיף חן ומגע מיוחד לבית כולו. נדמה כי לאורך רוב ההיסטוריה של הבנייה המודרנית התאמת מעקות למדרגות בבית לא הייתה תחום שמישהו עסק בו או נתן את הדעת עליו כלל. הקבלן היה מחליט החלטה שרירותית בנוגע למעקה המסוים שיוצב וזה הכל. רק בשנים האחרונות הפכו המעקות לנושא שזוכה שוב – שכן בבנייה הישנה שניתן לראות למשל באירופה היו המעקות פריט עיצובי ללא ספק – להתייחסות עיצובית רצינית ובהתאמה, להתעניינות מצד הצרכנים ולהבנה שיש במעקות למדרגות בבית פוטנציאל עיצובי גבוה.

מעקה עשוי זכוכית למדרגות

 

פרזול יצירתי

במרבית הבתים מותקנים כסטנדרט מעקות ברזל למדרגות, אבל לרוב אין כל חשיבה על האפשרות הגלומה בפרזול בכלל ובעבודות פרזול אמנותיות בפרט, לשדרוג מראה המעקה וגרם המדרגות. מעקות שזוכים לפרזול יצירתי יכולים להפוך מפריט משמים ובנאלי שכל מטרתו לשמור על בטיחות ולתמוך במשמשים במדרגות לפריט מרהיב שמוסיף יופי רב לסביבתו. הפרזול מאפשר להוסיף למעקה צורות, דמויות, עיקולים ופיתולים, סלסולים ועוד ועוד שדרוגים כיד הדמיון הטובה על האמן היוצר.

מעקות זכוכית למדרגות ממנטים על שדרת מתכת קונזולית 2

מעקות למדרגות בבית מזכוכיות – האם כדאי?

אבל לא רק ברזל משמש ליצירת מעקות למדרגות בבית – גם זכוכיות, עם או ללא שילוב מתכות, יכולה לייצר מעקות משגעים ביופיים שיספקו לגרמי המדרגות השונים בבית שבעליו אוהבים סטייל ועיצוב מראה ייחודי ומושך, אורגינלי ומלהיב. מעקות זכוכית למדרגות  יכול לספק גם בטיחות נוספת בבתים שבהם גרים ילדים קטנים שעלולים לנסות להכניס את רגליהם או ידיהם דרך סורגי המעקות עשויי הברזל ולהיתפס בהם.

אבל ללא ספק הסיבה העיקרית לבחירה במעקות משובצי זכוכיות היא יופיים הרב. יש שיבחרו להשתמש בזכוכיות שקופות, אחרים יוסיפו צבע או גוון כלשהו ויש שיעדיפו זכוכיות חלביות אטומות או מרוקעות. אגב, אם אתם בונים או משפצים בית – אל הזכוכיות המשולבות במעקה ניתן לשדך גם מדרגות זכוכית ייחודיות שיותירו את האורחים שלכם ואף אתכם נפעמים בכל פעם מחדש מהמראה המקסים המתקבל.

עוד דבר שאפשר ומומלץ לשדרך אל מעקות שכאלה הם בורגי מתכת גדולים שמטרתם היא לא רק חיזוק הזכוכיות למעקות אלא גם תוספת יופי וטאץ' עיצובי ייחודי. המלצה נוספת למעוניינים ליצור מראה נדיר בייחודו וביופיו היא שילוב גופי תאורה בתוך הזכוכיות המחפות את המעקות או את המדרגות. דמיינו גרם מדרגות מתפתל שזוהר באור משלו ומסמן את הדרך למטפסים, כמו גם יופי משגע לגרם המדרגות עצמו ולבית כולו – ותבינו עד כמה רב הפוטנציאל הטמון במעקות למדרגות בבית.