באילו מעקות למרפסות כדאי לבחור

מרפסת ללא מעקה אינה בטיחותית, זאת יודעים כולם. מעקות המרפסות הם אבזור חובה בדירה בבניין קומות ואף בבית בן קומה אחת – פשוט אי-אפשר להשתמש במרפסת שלא הותקן בה מעקה שיגן על השוהים בה מפני נפילה. אבל האם מעקות למרפסות מוכרחים להיראות סתמיים? האם חייבים לקבל את מעקות המרפסת הסטנדרטיים שמציע הקבלן? ואולי יש פתח ליצירתיות עיצובית בכל הנוגע במעקה המרפסת שלנו?

מעקות מעוצבים או מעקות סטנדרטיים?

מעקות הם רכיב שאנו מחויבים להתקין בביתנו על פי חוק בכל מרפסת. החוק מחייב כל קבלן להתקין מעקות סטנדרטיים אחידים לכל הדירות, ומגדיר בדיוק מידות מינימום שהן חובה בעבור מעקות למרפסת, מפרט חומרי גלם שמקובלים לצורך המעקות ואת איכות ההתקנה והמוצר המוגמר המחויבת למען בטיחות הדיירים.

בכל הנוגע לפן העיצובי ולבחירת המעקה הנכון לכם ולביתכם, ישנו מנעד בחירה רחב, גם לגבי מעקות חוץ: דיירי בניין משותף יכולים לבחור לשנות את הסטנדרט ולהתקין בבניין מעקות אחרים – ואכן, אם בעבר נהגו להתקין בכל הבניינים מעקות סורגים עשויים מברזל שחור או אפור, בעלי צורה מרובעת או מעוגלת שרק לעיתים רחוקות נוספו להם אלמנטים קישוטיים, הרי שכיום הפך מעקה המרפסת לאלמנט עיצובי-קישוטי מוכר וכזה שלא נועד עוד רק לשם ביטחון אלא גם לקישוט ושדרוג מראה המרפסת. למעקה המרפסת צריך להיות עיצוב שתרגישו איתו בנוח (למשל, מי שחרד לפרטיותו אולי יהיה מעוניין בזכוכית מחוסמת ולא שקופה-ירקרקה) ועליו להשתלב באמירה העיצובית של בני הבית ובטעמם האישי. כמובן שכשמדובר על מרפסות בבתים פרטיים – תוכלו להתקין בהן מעקות בהתאם לבחירתכם. אבל גם המתגוררים בבתים משותפים יכולים לשנות בהחלטה משותפת את מעקות המרפסות הסטנדרטיות ולבחור סגנון אחר, בהתאם לבחירתם.

מעקות למרפסות – עוד דרך לאמירה העיצובית שלכם

בשוק מוצעים כיום מבחר מעקות למרפסות במגוון עיצובים ואף מחומרים שונים וביכולתכם לבחור לכם מעקות בעבור מרפסות הבית בהתאם להעדפתכם האישית. החומרים המקובלים ביותר למעקות כיום הם: מעקות זכוכית, מעקות ברזל או אלומיניום בשילובי זכוכית, מעקות אבן ומעקות מסורגים עשויי ברזל או מתכת ועוד. חומרים אלו הם חזקים ביותר ומאושרים על פי החוק, והם מאפשרים גם מגוון צירופים יפים מאוד שבנוסף הם גם נוחים לתחזוקה ולשימוש, וכן עמידים בפני פגעי מזג האוויר (הקפידו לבחור בחומר גלם העמיד בפני קורוזיה וחלודה).

בתחום המעקות למרפסות יש באפשרותכם להעניק למרפסותיכם מראה ייחודי גם באמצעות שינוי הצבע או הגבהת המעקה, שתורמת גם לבטיחות מרבית עבור משפחות עם ילדים קטנים.

מעקה עשוי זכוכית למדרגות

גם בפנים וגם בחוץ

כשם שכיום נהוג להתקין בבתים פרטיים מעקות פנים מעוצבים, תוכלו להשקיע מחשבה ותכנון גם במעקות חיצוניים. חשבו כמה נחמד יהיה אם מעקות הסורגים שלכם יזכו בצבעוניות מיוחדת או בזכוכית עם דוגמה ייחודית?

חברות המתמחות בייצור מעקות בכלל ומעקות להתקנה במרפסות בפרט ישמחו להציג בפניכם קטלוג ובו מבחר עיצובי מעקות, צבעים שהולמים אותם ועוד. בקטלוג שתראו תוכלו לקבל מושג על סוגים שונים של מעקות שהם אופנתיים ופופולריים כיום, להתרשם מצילומים שלהם כפי שהם משתלבים בבתי מגורים שבהם כבר הותקנו, ולהתלבט בין מעקה משולב עץ או מעקה אשר עשוי מאלומיניום לבין מעקות משולבי זכוכית בגוונים שונים ועוד, ואולי פשוט לבחור שוב במעקות סורגים אבל לחרוג מהסגנון המיושן אל מעקות מפורזלים וייחודיים. גם מעקות אבן משולבי זכוכיות, למשל, יכולים לספק לבית שלכם בכלל ולמרפסות שבו בפרט יופי וייחודיות שבהם כולנו חושקים כל כך. כל שיהיה עליכם הוא רק לבחור את בחירתכם ולהזמין לדירתכם או ביתכם מעקות למרפסות כלבבכם.